29.01.2025

2 otwarty konkurs z grantami do 50 000 euro na projekty dla MŚP w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego

W drugim otwartym naborze Up2Circ Accelerator wesprze do 40 projektów w celu walidacji przyjęcia modeli biznesowych o obiegu zamkniętym i wdrożenia konkretnych działań na rzecz produktów, procesów i usług o obiegu zamkniętym. Budżet przeznaczony na konkurs wynosi 1 020 000 euro.

Otwarcie naboru: 1 marca 2025 r.

Zamknięcie naboru: 30 kwietnia 2025 r., godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego.

Kto może aplikować?

Projekty muszą być składane przez pojedyncze MŚP z państw członkowskich UE (UE 27), które spełniają następujące dwa kryteria przed upływem terminu składania wniosków:

Poszerzenie wiedzy w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym: Wnioskodawcy muszą aktywnie uczestniczyć w internetowym programie edukacyjnym Akademii Up2Circ. Aktywne uczestnictwo definiuje się jako ukończenie co najmniej 50% modułów e-learningowych Akademii Up2Circ. Należy pamiętać, że uczestnictwo w Akademii Up2Circ będzie weryfikowane za pośrednictwem systemów online na podstawie nazwy firmy. Dlatego ważne jest, aby podać dokładne i kompletne informacje w profilu uczestnika Akademii Up2Circ.

Indywidualne doradztwo: Wnioskodawcy są zobowiązani do przesłania Up2Circ Assessment Report, wypełnionego przy wsparciu doradcy Up2Circ. Doradca Up2Circ pomoże Wnioskodawcy w przeprowadzeniu oceny cyrkularności, a następnie wypełni raport oceny Up2Circ, który przedstawi mocne i słabe strony MŚP oraz sugerowane rekomendacje.

 

Rodzaje projektów i finansowanie

MŚP mogą ubiegać się o dwa różne rodzaje finansowania w oparciu o stopień zaawansowania ich projektów transformacji:

  • Projekty na małą skalę: Studia wykonalności z biznesplanem

Finansowanie:  15 000 EUR

Zakres projektu: Studium wykonalności musi mieć na celu wprowadzenie innowacji lub przekształcenie obecnych praktyk firmy składającej wniosek, tak aby stały się one bardziej cyrkularne. Studium musi badać potencjalne przyjęcie co najmniej jednego modelu biznesowego o obiegu zamkniętym w firmie tj. łańcuch dostaw o obiegu zamkniętym, platformy współdzielenia, produkt jako usługa, przedłużenie żywotności produktu, odzysk i recykling.

Oczekiwany rezultat: studium wykonalności wraz z biznesplanem

Czas trwania projektu: 6 miesięcy

Oczekiwana liczba finansowanych małych projektów: 28

  • Projekty na dużą skalę: Pilotaż i demonstracja

Finansowanie: 50 000 EUR

Zakres projektu: Działania pilotażowe i demonstracyjne muszą mieć na celu wdrożenie co najmniej jednego z konkretnych środków transformacji w kierunku obiegu zamkniętego poprzez przyjęcie technologii, projektowanie produktów o obiegu zamkniętym lub wprowadzenie nowych produktów, procesów lub usług. Projekty muszą koncentrować się na prototypowaniu, testowaniu pilotażowym i wdrażaniu nowych procesów biznesowych, rozwiązań i systemów.

Oczekiwany rezultat: wprowadzenie nowej technologii zintegrowanej z procesami Wnioskodawcy lub zatwierdzony prototyp produktu udoskonalony zgodnie z zasadami projektowania cyrkularnego, opracowany przez Wnioskodawcę lub wprowadzenie nowych produktów, procesów lub usług zintegrowanych z działalnością Wnioskodawcy.

Czas trwania projektu: 12 miesięcy

Oczekiwana liczba finansowanych projektów na dużą skalę: 12

 

Działania kwalifikujące się do wsparcia finansowego muszą koncentrować się na przyjmowaniu modeli biznesowych opartych na obiegu zamkniętym, wdrażaniu technologii, które znacznie poprawiają obieg zamknięty, stosowaniu projektów produktów o obiegu zamkniętym lub wprowadzaniu nowych produktów, procesów lub usług, które zwiększają obieg zamknięty. Działania te powinny bezpośrednio odnosić się do transformacji własnych operacji biznesowych wnioskodawcy. Wnioski mające na celu świadczenie usług konsultingowych, promowanie innowacji cyrkularnych wśród osób trzecich lub oferowanie usług w zakresie rozwoju innowacji lub projektowania produktów innym firmom nie kwalifikują się do dofinansowania.

Ważna informacja: Biorąc pod uwagę ograniczenia budżetowe na oceny zewnętrzne w drugim otwartym konkursie, liczba kwalifikujących się wniosków do oceny zewnętrznej zostanie ograniczona do 100 wniosków na małą skalę i 180 wniosków na dużą skalę. W przypadku otrzymania mniejszej liczby wniosków w jednej kategorii, niewykorzystane środki zostaną proporcjonalnie przeniesione do drugiej kategorii. W przypadku, gdy liczba kwalifikujących się wniosków przekroczy limit, wnioski będą traktowane priorytetowo na podstawie czasu ich złożenia (kto pierwszy, ten lepszy).

Jak aplikować?

Aplikację należy złożyć na platformie do 30 kwietnia 2025 roku.

Zalecamy zapoznanie się z całą dokumentacją konkursu przed złożeniem wniosku.

Przewodnik dla Wnioskodawców

Strona projektu Up2Circ

Masz pytania?

Zainteresowanych przedsiębiorców zapraszamy do kontaktu:

e-mail: up2circ@lfr.lublin.pl
tel. 669 200 929, 81 528 53 31

WRÓĆ DO AKTUALNOŚCI

WSPÓŁTWORZYMY, WSPÓŁPRACUJEMY

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA